НОВИНИ ТА ПОДІЇ СІЧНЯ
29 січня - День пам’яті героїв Крут
29 січня в Україні відзначають пам'ять героїв Крут - українських студентів, які, намагалися зупинити більшовицький наступ на Київ у 1918 році, потрапили в полон і були розстріляні більшовиками.
З українського боку в бою під Крутами брали участь приблизно 600 бійців:
250-400 старшин та курсантів Першої української військової школи ім. Богдана Хмельницького;
114-130 добровольців 1-ї сотні Куреня студентів Січових Стрільців (студенти університету св. Володимира, учні гідротехнічної школи, учні лікарської школи тощо);
60 вояків Куреня смерті;
80 бійців чернігівського вільного козацтва;
кавалерійський загін.
Їм протистояли шість-сім тисяч більшовиків.
Бій 29 січня 1918 року тривав кілька годин і завершився великими втратами для більшовиків. Українським бійцям вдалося на кілька днів зупинити просування більшовицьких військ до Києва.
Шановні вчителі!
27-28 січня пропонуємо переглянути освітній курс «Безбар’єрна грамотність». Це 8 серій тривалістю 6-10 хвилин кожна про основні принципи безбар’єрності. Після перегляду освітнього курсу та успішного проходження тесту на сайті генерується сертифікат, який підтверджує проходження навчання.
Освітній курс «Безбар’єрна грамотність» розміщено на сайті «Дія. Цифрова освіта» за посиланням:
https://osvita.diia.gov.ua/courses/barrier-free literacy
З нагоди відзначення Дня Соборності України гімназисти стали учасниками позакласних заходів, присвячених Дню Соборності України під гаслом «Ми – це Україна». Здобувачі освіти переглянули експозицію «Миру та злагоди соборній Україні», виставку літератури «Одна єдина соборна Україна», учні 5-7-х класів створили ланцюг побажань «Соборна Україна», шестикласники стали учасниками флешмоба «Стрічка Соборності», працювала майстерня патріотичного малюнка «Моя соборна Україна».
Педагог-організатор Смаровоз Світлана Віталіївна з гімназистами 5(9)-х класів провела інтегровану гру-вікторину до Дня Соборності та Свободи України «Моя багатогранна Україна». Інтелектуальні змагання відбулися для тих, хто любить свою Батьківщину і хоче перевірити й поповнити свої знання з історії, народознавства, географії, літератури. Світлана Віталіївна розповіла присутнім про становлення і розвиток українського національного державотворення, про Акт Злуки, який спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну, національну державу. Гімназисти взяли участь у конкурсах «Представлення команд», «Український колорит», «Історичний ринг», «Асоціативний» , «Географічний вояж», «Народознавчий віночок», «Вірю – не вірю», «Конкурс капітанів», «Літературний двобій», у яких вони продемонстрували знання та ерудицію.
Шановні батьки!
Із 1 січня 2022 року всі заклади загальної середньої освіти переходять на оновлене шкільне меню, упровадження якого почалося з 1 вересня 2021 року. Саме тоді набули чинності нові норми харчування в закладах освіти, дитячих закладах оздоровлення та відпочинку та порядок організації харчування.
Згідно цих норм в їдальнях закладів освіти обмежується кількість солі та цукру, жирів рослинного та тваринного походження, а також соків. До нових норм не включено ковбасні вироби, сосиски, рибні, м’ясні та плодоовочеві консерви, кондитерські вироби, оскільки ці продукти мають високий вміст солі, цукру, а деякі з них — консерванти та трансжирні кислоти, що суперечить принципам здорового харчування. Також зменшені норми споживання хліба та картоплі, збільшена кількість споживання молока та кисломолочних продуктів, м’яса, риби, круп та бобових. Збільшені норми щодо рослинного та вершкового масла, розширена варіація використання продуктів під час складання меню.
Щоб бути в курсі здорового харчування в закладах освіти, можна зайти на новостворений портал «ЗнаЇмо». Тут розміщено близько 200 текстів про здорове і збалансоване харчування, близько 100 презентацій, анімацій тощо, а також відповіді на можливі запитання по темі.
На виконання програми 2022 року державою виділено майже 1,5 млрд. гривень.
Представники багатьох Міністерств (охорони здоров’я, розвитку економіки та торгівлі, освіти і науки) є учасниками й відповідальними за упровадження даної програми.
Кампанія здорового харчування у рамках реформування системи шкільного харчування триватиме як мінімум протягом 2021-2022 року та буде упроваджуватись паралельно реформі.
У результаті цієї реформи діти отримають безпечні харчові звички, які залишаться з ними і в дорослому житті. Смачна й корисна їжа сприятиме цікавому та якісному навчанню. Освітні заклади матимуть більше можливостей для впровадження своїх ідей з організації шкільного харчування. Зрештою, незабаром виросте суспільство, яке складатиметься зі здорових, свідомих, освічених громадян, які аналогічно дбатимуть про здоров’я своїх дітей.
Батьки можуть бути впевнені в якості, безпечності та корисності харчування в шкільних їдальнях, оскільки одночасно з програмою в освітніх закладах буде запроваджена система забезпечення безпеки харчових продуктів ХАССП. Здійснення реалізації, контролю та фінансування харчування на місцях, дотримання гігієнічних вимог в їдальнях закладів освіти відбуватиметься органами місцевого самоврядування та батьками дітей.
Принагідно повідомляємо, що одноразове харчування, згідно нового меню, з 17.01.2022 року вартуватиме 26 гривень. Однак, враховуючи ряд чинників, упровадження нового меню буде відтерміноване на строк від 1 до 2-ох тижнів, а діти харчуватимуться за меню минулого року, яке вартувало 10 гривень. При цьому оплата залишатиметься на рівні 26 гривень. Але після вирішення всіх формальностей, затвердження страв нового меню, різницю в 16 гривень буде покрито за рахунок додаткових поштучних добавок до обідів: фруктів, йогуртів тощо.
Пояснюйте своїм дітям користь та безпечність нової системи харчування та переконуйте в необхідності гарячого харчування у шкільній їдальні.
Про правила безпечної поведінки
До гімназії 18 січня завітали головний та провідний інспектори ВЗНС Ніжинського РУ ГУДСНС України в Чернігівській області Олександр Філоненко та Олександр Сорока. Вони провели бесіди зі здобувачами освіти 4-х класів. У своїй розповіді наголосили про найбільш розповсюджені причини виникнення пожеж, дії під час їх виникнення та способи захисту органів дихання від чадного газу, продемонстрували етапи роботи із вогнегасниками. Разом із дітьми опрацювали Правила поведінки на льоду.
18 січня - 80-ті роковини Шаповалівської трагедії - винищення євреїв
Величезне горе, назва якому Голокост, прийшло на територію СРСР 22 червня 1941 року. Акцію про знищення євреїв на Чернігівщині німці провели швидко й організовано. Борзнянщину ці трагічні події не обминули. Адже й тут проживало єврейське населення. У роки ІІ Світової війни пройшли масові розстріли людей цієї нації під Шаповалівкою. Про ті трагічні події згадують очевидці.
Лісічкіна Фаіна Пінхусівна
єврейка за національністю,
жителька м. Борзни
Ця жінка вижила, бо у ті криваві дні перебувала на фронті. Про Голокост на Борзнянщині бабуся розповідала зі сльозами на очах. Багато родичів і знайомих Ф.Лісічкіної було закатовано і вбито під час Голокосту. Цей суд над ні в чому невинними людьми чинили фашисти, а деякі українці намагалися всіма силами їм допомогти. „До Великої Вітчизняної війни, – розповідає Фаіна Пінхусівна, – ці українці сиділи за однією партою з євреями, жили в сусідніх будинках у мирі та злагоді. Але тільки-но "слуги Гітлера" з'явилися у місті, немов чорна кішка пробігла між ними. Нещодавні друзі стали ворогами. Фаіна Пінхусівна й зараз пам'ятає прізвища "зрадників", але, на жаль, не пам'ятає імен. Це Тарараєв, Самохвалов, Орлов, Бугай.
За спогадами Фаіни Пінхусівни, найжахливішим було те, що серед знищених були діти, які не розуміли, чому мусять померти. Вони не знали, чому ті "дяді" знущаються над ними, над їх рідними. Так, у Фаіни Пінхусівни була сестра Ліза Добкіна. У неї було вбито трьох маленьких діток п'яти, семи й дев'яти років. Сталося це так.
"Коли їхня мама пішла попросити до сусідів молока, фашисти вдерлися в будинок і поскидали сонних дітей з печі. Їх повезли на розстріл під Шаповалівку, яка знаходиться за десять кілометрів від Борзни. Старші дітки померли від куль, але у найменшого жодна куля не влучила. Його вкинули у яму живим. Маленький хлопчик був дуже наляканий та ще й хтось почав сипати на нього землю. Тихеньким голосом він сказав: "Дядінька, не сипте пісочок у очки, бо вони дуже болять". Але безжалісний фашист продовжував засипати. Маленького поховали живцем.
Коли мама повернулася, то вже не застала своїх дітей, а нещадні мародери почали її переслідувати. Нещасній матері вдалося втекти. Вона блукала лісами, переховуючись. Так дійшла до Конотопського вокзалу, де жінки навантажували шпали. Побачивши її, вони впізнали у Добкіній єврейку, й із натовпу почулися слова: "Убити!"
Її схопили й відвели в жандармерію на допит. Але на той час Добкіна вже встигла змінити паспорт. Тепер у неї було інше прізвище – Яковенко. У жандармерії їй допоміг один із поліцаїв. Він усе зрозумів, і подав знак мовчати, наступивши їй на ногу. Цей чоловік і нове прізвище врятували Добкіну. Їй видали червоний лист (був іще чорний лист, який свідчив про те, що його власника треба вбити – авт.) – путівку на волю, пропуск.
Проте вартовий, який чергував на виході, щось запідозрив, погрожував її розстріляти. І тут знову втрутився той же молодий поліцай, який в черговий раз допоміг жінці, врятував їй життя, хоча на той час допомога євреям каралася розстрілом.
Часто українське населення, свідомо наражаючи себе на небезпеку, рятувало представників єврейського населення
Проте ставлення до євреїв не було однозначним та доброзичливим.
Фаіна Пінхусівна згадала також про свого брата – Лісічкіна Григорія Мойсейовича, який разом з усією родиною був убитий. Це сталося у неділю, коли більшість населення зібралася на базарі. Там фашисти почали збирати всіх присутніх євреїв. Їх поставили в колону й погнали на розстріл. Дванадцятирічна донька Григорія Мойсейовича Марічка була дуже красивою. Саме тому її вкинули у «пухтир», зґвалтували, а потім убили.
„Деякі люди, – згадувала бабуся, – хотіли збагатитися на чужому горі. Вони надавали євреям притулок за високу платню. Наприклад, Яшу Левіного приютила одна жінка. Однак Яша не мав грошей, і тому вона здала його поліції".
Були серед євреїв і такі, які морально не витримували й вчиняли самогубства. Це були брати Яши Левіна: Лільок та Аба. Вони повісилися. Аба був директором магазину й тому зумів перед тим урятувати дружину з дочкою відправивши їх в евакуацію.
Взагалі, за словами Фаіни Лісічкіної, на Борзнянщині було вбито близько 200 чоловік. Більшість із них поховані у братській могилі під Шаповалівкою. Серед них відомі такі: Добкіни – 3 чоловіки, Лісічкіни – 3 чоловіки, Святські – 4 чоловіки, Бєлі – 4 чоловіки, Лєфонти – 11 чоловік, Левіни – 3 чоловіки і дві родини Річицьких, родина Теняшбау, родина Новаковських, Кренгауст.
Дню Соборності України присвячується
22 січня в Україні відзначається одне з найважливіших державних свят, роль якого в історії країни важко переоцінити, – День Соборності України.
Офіційно святкувати цей день почали лише у 1999 році після указу президента Леоніда Кучми. Щорічно в цей день відзначають важливу історичну подію, що відбулася в 1919 році – проголошення Акту злуки Української народної республіки і Західноукраїнської народної республіки. Також цього дня згадують підписання Четвертого Універсалу Центральної Ради. Це сталося роком раніше – 22 січня 1918 року. Цим документом проголошувалася повна незалежність УНР.
День Соборності України – день, який символізує єдність земель України. Це одне з найважливіших свят нашої країни, яке підкреслює, що ми всі – це один народ і ніякі рубежі не зможуть нас розділити.
Вітаємо всіх українців з Днем Соборності!
Бажаємо зберігати силу духу, бадьорість і оптимізм. Нехай у кожній родині панує мир і спокій, любов і взаєморозуміння!
Майже вісім років тому в Україні почалася війна. Через неї загинули більше 13 000 українців. Ще більше мільйону — втратили свої домівки й мусили покидати території тимчасово окупованих Донеччини, Луганщини, Криму.
16 січня — День пам'яті кіборгів, захисників України, що брали участь в боях за Донецький аеропорт у 2014-2015 роках. Ще один день, коли ми віддаємо шану тим, хто боронив і боронить наше право на свободу.
Перегляньте художній фільм «Кіборги» режисера Ахтема Сеітаблаєва про бої в Донецькому аеропорту.