НОВИНИ ТА ПОДІЇ ЛЮТОГО
26 лютого 2022 року Україна третій день поспіль відбиває атаки Російської Федерації. Бої ведуться за Суми, Харків, Херсон, Маріуполь, Мелітополь, Нову Каховку, Гостомель, Київ, Чернігів… та інші українські міста. Але наші воїни відчайдушно захищають кожен шматочок рідної землі, й ми низько вклоняємося їм. Ми гордимося й переконані, що Україна вистоїть і здобуде перемогу. Слава Україні, її героям!
В Україні 26 лютого відзначають День кримського спротиву російській окупації. Це пам'ятна дата на річницю проведення мітингу кримських татар та українців у місті Сімферополі на підтримку територіальної цілісності України. Була відзначена один раз в 2016 році відповідно до Постанови Верховної Ради України № 3807 від 2 лютого 2016 р., а в подальшому офіційно не відзначалась. Цього дня 2014 року у Сімферополі відбувся мітинг на підтримку територіальної цілісності України та проти проведення позачергової сесії Верховної Ради Криму.
Шановні батьки, учні! Навчання призупинено!!! Про відновлення занять буде повідомлено додатково.
Шановні батьки! У цей складний для країни час допоможіть своїм дітям подолати страх.
Дорослий має демонструвати надійність і спокій.
Слухати "старшого" – вчителя, батька, маму.
Не сперечатися, слідувати за тим, хто відповідальний за безпеку зараз.
Домовитися з рідними про зв'язок на випадок втрати мобільного зв'язку, де зустрічатися, де можна переховуватися.
Зараз будуть доречні:
-
обійми;
-
гумор;
-
рутинні справи (сумісні);
-
квадратне дихання (вдихаємо – затримка дихання – видихаємо – затримка дихання);
-
комп'ютерні ігри;
-
пиття теплих (не холодних, не гарячих) напоїв;
-
розповідання казок, історій, читання дітям вголос;
-
мультики, серіали;
-
смачна їжа.
Як заспокоїти дитину?
Психологиня Світлана Ройз рекомендує обійняти дитину, взяти її за руку і сказати:
"Зараз дуже складна ситуація. Сталося те, чого ми побоювалися. І нам важливо бути дуже зібраними і допомагати один одному. Ми разом.
Армія зараз робить усе можливе, щоб ми були у безпеці. Ми можемо чути страшні звуки, навкруги люди можуть боятися. Можливо, нам треба буде перейти у безпечніше місце. Які речі або іграшки ти б хотів взяти з собою?
Ти пам'ятаєш, що зараз дуже важливо робити те, що я говорю. Мені самій страшно. Але я впевнена, що ми впораємося. Наша армія зараз нас захищає".
-
Якщо є можливість, запропонуйте дитині рух, дихання.
-
Дайте дитині відповідальність, наприклад, стежити за іграшкою.
-
Поставте телефон на зарядку і дайте дитині пограти в тетрис чи інші ігри.
-
Якщо дитина трясеться (або ви бачите страх), можна попросити дитину, щоб вона дуже сильно стиснула вашу руку.
-
Варто багато обійматися.
-
Важливо давати по ковтку води.
-
Чудово, якщо вдасться розсмішити дитину.
-
Якщо дитина маленька – тримайте животик до живота, як кенгуру, і намагайтеся простукувати долонею спину – 1 легкий стук на секунду.
-
Покачайте дитину, почніть співати разом.
-
Пропонуйте вибір із двох дій: ти хочеш пити чай чи воду, дивитись мультфільм чи грати.
-
Якщо відчуваєте, що в малечі холодні руки та її трусить – розтирайте руки, розмовляйте, давайте пити солодкий чай.
Вітаємо команду гімназії у складі: Чунту Сергія, Ярмака Кирила, Христича Олексія, Косенка Євгенія, Лісового Назара, яка посіла ІІІ місце в третьому чемпіонаті Борзнянської ТГ з баскетболу серед юнаків, присвяченому 33-й річниці виводу військ колишнього СРСР з Афганістану.
Педагогічний та учнівський колектив гімназії імені Пантелеймона Куліша м. Борзни вітає призера обласного етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН Мусієнко Еллу, ученицю 10-Б класу (диплом ІІ ст.), та її наставника Білоус Т.Д.
Педагогічний та учнівський колектив гімназії імені Пантелеймона Куліша м. Борзни вітає переможця обласного етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН Сороку Івана, учня 11 класу, та вчителя фізики Єргалієву Н.В. Бажаємо успіхів та нових досягнень.
21 лютого – Міжнародний день рідної мови. У гімназії пройшов калейдоскоп позакласних заходів, присвячених цій даті: філологічна гра «Диво калинове, рідна наша мова», виставки літератури «Мова - коштовний скарб народу», «Без мови - не створити нам держави…Стіною стань і мову захисти!», мовознавчий турнір «Мова наша солов′їна», інформаційна хвилина «Мова кожного народу неповторна і своя». Учні 10-А класу взяли участь у мовознавчому турнірі «України рідна мова солов′їна, веселкова». А учні 6-А класу стали учасниками мовної квест-гри «Українська – це модно! Українська – це круто! Єдиній і рідній мові бути!»
21 лютого у всьому світі визнано Міжнародним днем рідної мови. Цю дату визначено на 30-ій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО в жовтні 1999 року, яка наголосила на важливій ролі мови в розвитку освіти, культури, для консолідації суспільства, формування нації і зміцнення держави.
В Україні це свято існує з 2002 року, коли з метою зміцнення державотворчої функції української мови, сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин України, Президент України підписав відповідне розпорядження про відзначення Міжнародного дня рідної мови.
Мова – це історія народу, його світогляд. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу. Мова – найважливіший засіб спілкування людей і пізнання світу, передачі досвіду з покоління в покоління.
Наша рідна українська мова – одна з найбагатших і наймелодійніших мов світу. Це мова великого народу, великої культури, нашої історії. Українською мовою написані невмирущі твори Котляревського і Шевченка, Франка і Лесі Українки, Нечуя-Левицького і Коцюбинського.
Шануйте і любіть рідну мову, збережіть її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь! Українська – це мова наших батьків, бабусь і дідусів… Це мова Гідності і код нашої нації! Це наш символ протистояння російському окупанту вже не першу сотню років. Наш символ Незламності, Сили Духу та Гідності.
Збережемо мову – збережемо націю і державу і вистоїмо, попри всі складнощі. Бо мова – це ми, українці. Це наша національна ідентичність.
Тим більше, що наша мова – унікальна, визнана однією з наймилозвучніших у світі.
Сьогодні відзначається День Державного Герба України. Саме 19 лютого 1992 року Верховна Рада України затвердила своєю Постановою Державний Герб незалежної України. Ним став золотий Тризуб на синьому щиті — національний символ українців часів визвольних змагань XX століття, який має статус малого герба та є головним елементом майбутнього великого герба.
Малий Державний герб – один із державних символів України нарівні з Конституцією, прапором і гімном. Вже багато століть герб єднає українців та надає сил. Український тризуб уособлює для нас зв’язок поколінь, прагнення українського народу до власної державності, соборності та незалежності.
Вітаємо українців із цим визначним днем! Будьмо гідними нашої історії і тих завдань, які стоять перед Українською Державою сьогодні!
День пам’яті Героїв Небесної Сотні відзначається щорічно 20 лютого. Цього дня 2014 року загинуло найбільше активістів Євромайдану. Загалом революційні події зими 2013-2014 років забрали життя понад ста активістів Майдану. Про це йшлося на годині звитяги «Небесна Сотня України – сини, що в небо відлетіли…», учасниками якої стали вихованці 8-Б класу разом із педагогом –організатором Смаровоз Світланою Віталіївною.
Сучасний світ перенасичений рекламними роликами, агітацією, маніпуляціями. Для того щоб людина могла розпізнавати як прямі, так і приховані способи маніпуляції її свідомістю, вона повинна навчитися критично та свідомо мислити, робити власний вибір, знаходити вихід з будь-якої ситуації. Роль учителя, помічника дитини, полягає безпосередньо у розвитку у вихованців самостійного свідомого мислення. Формування навичок медіаграмотності учнів – одне з головних завдань учителя. 17 лютого в гімназії були проведені уроки медіаграмотності. На уроці «Критичне мислення: базові методи і вправи» учні 6-А класу вчилися аналізувати, порівнювати, синтезувати, оцінювати інформацію з будь-яких джерел; бачити проблеми, ставити запитання. Здобувачі освіти 8-Б класу ознайомилися з чарівним світом медіаграмотності, зі стандартами журналістики, гендерними стереотипами. Вони переглянули Інтернет-ресурси та створили рекламні ролики. Уроки української мови та літератури можуть стати сучасною платформою для формування медіаграмотної особистості, водночас використання елементів медіаосвіти сприятиме вихованню національно-мовної особистості, надаватиме можливість більш ефективно формувати мовну, комунікативну, мовленнєву та соціокультурну компетенцію в різних сферах і жанрах мовлення, повноцінно застосовувати диференційований особистісно орієнтований та розвивальний підходи, враховуючи психологічні особливості кожного учня. У 6–А класі пройшов урок «Українська мова – мова єднання», під час якого учні виконали вправи «Факти», «Закінчи речення», створили карту «Моя Україна», склали рекламу про те, що потрібно вивчати українську мову, яка є душею українського народу.
16 лютого — День єднання. Цього дня в гімназії відбулися заходи під гаслом: «Єднаймося, браття Вкраїнці!»: піднято Державний прапор України, о 10:00 годині виконано Державний Гімн України, проведено уроки мужності «Мій сонячний дім – це моя Україна», « У єдності сила народу», флешмоби «Любіть Україну, як сонце, любіть», «Хай же мир і дружба поєднають всіх», «Зішли, Боже, Україні і щастя, і долю!», виставка літератури «Єдина Україна», долоньки миру «Мати-Україно - ти одна в нас!». Діти написали твори-роздуми «Чому необхідно знати історію свого народу», «Україна – єдина країна», есе «У нас єдина мета – Україна свята, нездоланна ніким і ніколи», «Моя Україна – єдина та вільна».
20 лютого в Україні вшановують пам'ять полеглих на київському Майдані Героїв Небесної Сотні. Цю пам’ятну дату офіційно відзначають щороку згідно Указу Президента України від 11 лютого 2015 року «Про вшанування подвигу учасників революції Гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні». «Небесною Сотнею» називають 107 загиблих учасників Революції Гідності. Дехто з них загинув навесні 2014 року. Вони різні за віком, статтю, освітою, з різних куточків України та з-за кордону. Серед них були успішні підприємці й пенсіонери. Найстаршому – Іванові Наконечному – виповнилося 82 роки, а наймолодшому – Назарієві Войтовичу – лише 17.
Герої Небесної Сотні – уособлення людської, громадянської та національної відваги й самовідданості.
Завдяки жертовності цих патріотів, що віддали своє життя за свободу й незалежність українського народу, було змінено хід нашої історії, покладено початок спротиву російській агресії.
Революція Гідності стала наймасштабнішим протестом у новітній історії України, боротьбою українських громадян за свої права і демократичний європейський вибір.
Ми повинні пам’ятати про відвойоване для нас право вибору, за право самим приймати рішення про поступ України, обирати власне майбутнє для своїх дітей і внуків.
Афганська війна… Брудна, неоголошена.… А хіба війни можуть бути чистими? Кожна несе смерть, інвалідність, біль… У війни холодні очі… У війни свій рахунок, своя безжалісна арифметика… Про це йшла мова на годині спілкування «Афганістан – кривава рана» в 6-Б класі.
14 лютого - День пам’яті Пантелеймона Куліша, українського письменника, літературного критика, фольклориста, етнографа, історика, мовознавця, культурно-освітянського діяча, перекладача. Увесь життєвий шлях письменника – то подвижницька діяльність в ім’я духовного поступу українського народу, розбудова національної культури на терені красного письменства й літературної критики, фольклористики й етнографії, журналістики та видавничої справи. Упродовж усього свідомого життя гріла і спопеляла Куліша єдина, гаряча, вірна й незрадлива любов до своєї знедоленої України. Вона – у кожному рядку його поезії. Закінчилося життя нашого генія і почалося безсмертя, слава і вічна пам’ять, які пронесуть у своїх серцях земляки і гімназисти.
15 лютого – СТРІТЕННЯ. Ще це свято називають Зимобором або Громниці. Свято Стрітення дивовижне: інколи по-зимовому сніжне, інколи по-весняному тепле й сонячне! Це відчуття зимової прохолоди й передчуття весняного тепла. За традицією в гімназії вшановують це свято. Так і цього року учні 7-Б класу завітали в книгозбірню, де Ткаченко Л. М. провела дайджест «Стрітення».
14 лютого - День усіх закоханих. Про це повідала гімназистам 5-А, 10-Б та 7-А класів учитель іноземних мов Семирод Світлана Миколаївна. Родзинкою свята «Let′s have fun with Valentine» стали конкурси, у яких учні показали свої як інтелектуальні, так і творчі здібності. Музичний супровід повністю відповідав тематиці заходу. Світлана Миколаївна провела майстер-клас із виготовлення валентинок.
Гімназисти 1-Б класу разом із куратором Ткаченко Т. А. стали учасниками години спілкування про безпечний інтернет. Діти переглянули та обговорили відео «Безпека дітей в інтернеті», презентацію «10 золотих правил безпеки в інтернеті», проведено інтерактивну гру «Безпечно-небезпечно».
8 лютого 2022 року о 14:00 педагоги гімназії імені Пантелеймона Куліша міста Борзни долучилися до Всеукраїнського онлайн-флешмоба освітян до Дня безпечного інтернету, який відбувся в рамках співпраці Google Україна та Міністерства освіти і науки України.
Педагогічний колектив гімназії вітає педагога-організатора Смаровоз Світлану Віталіївну та її ученицю Коломійченко Діану з перемогою в міському етапі конкурсу на кращого лідера самоврядування «Лідер року» та бажаємо отримати першість в обласному етапі.
8 лютого 2022 року у світі відзначається
День безпечного Інтернету (Safer Internet Day) під гаслом “Разом для найкращого Інтернету”.
Ця міжнародна календарна подія виникла за сприянням організації Insafe починаючи з 2004 року. Вона відзначається щорічно у другий день другого тижня лютого.
Метою Дня безпеки в Інтернеті є поширення знань про безпечне, відповідальне і позитивне використання цифрових технологій для дітей та молоді.
У всьому світі, День безпеки в Інтернеті відзначається в більш ніж ста країнах і координується об’єднаної мережею Insafe/INHOPE, за підтримки Європейської комісії, а також 31-им національним центром забезпечення безпеки в Інтернеті по всій Європі.
Ця подія дозволяє зробити акцент на позитивному використанні технологій і вивчити роль, яку ми всі граємо в цілях сприяння створенню кращого і більш безпечної онлайн-спільноти. Воно служить закликом для молодих людей, батьків, вихователів, вчителів, соціальних працівників, співробітників правоохоронних органів, підприємств, політиків і широких верств суспільства, щоб об’єднатися з метою сприяння та створення найбільш позитивного і кращого інтернету.
Щороку, у першу суботу лютого, гімназія з нетерпінням чекає випускників минулих років. Та хоч життя внесло свої корективи, але гімназійна родина завжди з радістю зустрічає своїх вихованців. Хтось зовсім недавно залишив улюблену парту, а для когось уже двадцять років тому пролунав останній дзвінок, та всіх їх об’єднують класні вчителі, незабутні уроки, шалені перерви, веселі концерти, цікаві екскурсії, які залишаться в пам’яті назавжди. І кожного з вас, шановні наші гімназисти, ми пам’ятаємо, любимо й раді з вами зустрітися. Але з нетерпінням завжди чекаємо випускників минулого року, які в ці дні звітують про свої перші успіхи на шляху дорослого життя.
То ж випускникам 2020-2021 року присвячується.
Між дитинством і дорослістю немає мостів і казок немає, залишається у спадок тільки пам'ять. І гімназія все пам’ятає, багато може розповісти про своїх дітей – колишніх і теперішніх, радіє кожній згадці, кожній зустрічі.
Адже історія гімназії - це її неповторні, дивовижні, яскраві випуски різних років.
Гасло цьогорічного Всесвітнього дня – «Дії на підтримку водно-болотних угідь для людини й природи».
Ця важлива дата - день заснування Конвенції про водно-болотні угіддя. Подія відбулась у 1971 році в м. Рамсар (Іран) та діє вже пів століття. Згідно із ст.1 Рамсарської конвенції під водно-болотними угіддями розуміють райони маршів‚ боліт, драговин, торфовищ або водойм -природних або штучних постійних або тимчасових‚ стоячих або проточних‚ прісних‚ солонкуватих або солоних‚ включаючи морські акваторії‚ глибина яких не перевищує шість метрів. Для визначення угідь, які можуть бути внесені до спеціального Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення, розроблені спеціальні критерії. Угода привертає увагу суспільства та наголошує на важливій ролі водно-болотних угідь для життя планети; пропагує захист і розумне користування цією цінною екосистемою.
На офіційному сайті Рамсарської конвенції в Україні 50 водно-болотних угідь, що мають міжнародне значення, площа сягає 802 604 га. За кількістю комплексів, що входять до даного списку, Україна разом із Францією займають 5 місце в Європі та 8 у світі.
На цей час в Україні нараховується 37 водно-болотних угідь міжнародного значення загальною площею біля 770,545 тис. га.
Полісся – один з найважливіших регіонів у європейському еко-просторі. Поліські водно-болотні угіддя, ще зі збереженою здатністю до самовідновлення, надають необхідні екологічні послуги, в першу чергу пом’якшуючи наслідки глобальної зміни клімату. До проєктних територій належать 4 водно-болотні угіддя міжнародного значення в Рівненській області, 3 - на Волині, а також «Поліські болота» Житомирщини, які відносяться до території Поліського природного заповідника.
У Чернігівській області перспективними для визнання Рамсарською конвенцією є 2 водно-болотні угіддя, а саме: заплава річки Десна на території Новгород-Сіверського району, що межує з Сумською областю, та Північно-Східна частина Київського водосховища Козелецького та Чернігівського районів.
Переважна більшість людей не знають про корисні властивості водно-болотних угідь. Зазвичай люди бачать лише заболочену місцевість, яку бажано трансформувати у щось «корисне», осушити, засадити лісом, добувати торф чи перетворити болота на поля.
Доведено, що водно-болотні угіддя відіграють значну роль у зменшенні впливу таких екстремальних погодних явищ як повені та посухи. Водно-болотні угіддя діють як природі водосховища - акумулюючи і зберігаючи дощові й талі води, вони запобігають повеням. Протягом посушливих періодів водно-болотні угіддя «віддають воду» і затримують початок посухи.
Зараз водно-болотні угіддя покривають 6% нашої планети. Вони є джерелом практично всієї доступної людству чистої води. Річки, озера та болота - природний фільтр, що очищає воду від отруйних речовин, пестицидів та відходів промисловості. Водно-болотні угіддя так само важливі для всіх нас, як і вразливі. Їхня площа скорочується втричі швидше, ніж площа лісів. Приблизно 35% водно-болотних угідь у світі було втрачено за останні 60 років. Це загрожує не просто нашому добробуту, а й життю на землі. Також багато видів тварин і рослин, життя яких пов'язане з водними екосистемами, знаходяться на межі зникнення.